חסרת נדוניה / אלכסנדר ניקולאיביץ אוסטרובסקי

חסרת נדוניה

"חסרת נדוניה" הוא מחזה בן ארבע מערכות, שבמרכזו לריסה, רווקה צעירה מעוטת אמצעים. לעומת אמה, שאינה בוחלת במניפולציות כדי לשכנע את הגברים בסביבתה לפתוח את ארנקיהם למענה, לריסה היא נערה תמה המבקשת אהבה. לאסונה היא מתאהבת בסוחר שיורד מנכסיו, ועוזב אותה בלי מילת הסבר על מנת להתארס לאשה שתביא איתה נדוניה גדולה. באומללותה היא מתיאשת כליל מן האהבה, ומוכנה להנשא לראשון שיבקש את ידה, גם אם הוא עלוב-נפש נלעג, המתרפס כלפי עשירים ומוכשרים ממנו. אותם עשירים, המיוצגים במחזה על ידי בעל הון מיוחס וחברו המתעשר החדש, מטילים מטבע כדי להחליט מי מהם יוכל לנסות לזכות בחסדיה, והמנצח – הנשוי – מציע ללריסה להיות פילגשו. לנוכח האפשרויות העומדות בפני הצעירה, הטרגדיה היא בלתי נמנעת.

כפי שהמתרגמת רינה ליטוין מסבירה באחרית דבר, הנושא המרכזי במחזה הוא ההתיחסות שוות הנפש אל האדם – במקרה זה האשה – כחפץ. דמות מעניינת נוספת במחזה, הזוכה לאותו יחס, היא של אדם המכונה רובינזון. שני העשירים נוהגים בו באופן דומה לזה שבו הם נוהגים בלריסה, אך הוא, בשונה ממנה, בוחר לשחק את המשחק, להעמיד פני נכנע, ולרקום נקמות קטנות בסתר. לריסה אינה מסוגלת ללהטוטנות שכזו.

אחרית הדבר המעניינת עוסקת גם במחזאות הרוסית בכלל, ובזו של אוסטרובסקי, אחד ממפתחי הריאליזם בכתיבה התיאטרלית, בפרט. מחזותיו של אוסטרובסקי בן המאה התשע-עשרה מוצגים ומוסרטים עד היום. "חסרת נדוניה" הועלה בארץ על ידי תיאטרון גשר תחת השם "הנהר".

אני ממעטת לקרוא מחזות. יש משהו "רזה" בעיני באופן בו הסיפור מוצג אך ורק באמצעות דיאלוגים, ללא הערך המוסף שבמבטו החובק-כל של המספר. אני מניחה שלא אחדש דבר אם אומר, שכשמחזה כתוב היטב די במילותיהם של גיבוריו כדי להגיש סיפור מלא, בעל עלילה משמעותית ודמויות מובחנות. כזה הוא המחזה הזה.

Бесприданница – Алекса́ндр Никола́евич Островский

ירון גולן

1997 (1879)

תרגום מרוסית: רינה ליטוין

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s