כך להשאר לעולם / יונה אלון

כך להשאר לעולם

"יש מי שמטפס על האוורסט ויש מי ששלגי הקוטב גוברים עליו. אני – סערה בכוס מים גם היא הרפתקה בשבילי".

יונה אלון פרסם בימי חייו שני ספרי פילוסופיה ושבעה ספרי שירה, אך בעבור מרבית הציבור נותר אלמוני. הכתיבה היתה תכלית חייו, ובמותו הותיר אחריו כעשרים מחברות עבות כרס, ובהן המלים שכתב במשמעת ברזל ובסדר יום קפדני. "כך להשאר לעולם" מבוסס על אחת המחברות.

בלתי אפשרי לקטלג את עזבונו של יונה אלון תחת הקטגוריות הספרותיות המקובלות: אלה אינם סיפורים עלילתיים, גם לא יומן למרות התיעוד היומיומי. הוא עצמו התחבט בשאלת מהותה של יצירתו. פעם כתב: "יתכן שמה שאני עושה הוא רשימות תחזוקה של אדם זקן, לשם בריאות נפשו". בפעם אחרת, ברוחו של פסואה שהעריץ, שאף ל"דרמה סובייקטיבית של חיי הפרט". וביום אחר, כשהודה בפני עצמו שכבר אין לו כוח למבצע גדול כמו ספרו הפילוסופי, חשב ש"אולי יש דרך אחרת: דרך הגילויים המילימטריים. בכל פעם לגלות עוד מילימטר של מציאות. ואחר כך לצרף אותם מעשה תשבץ זה לזה". ואולי כל ההגדרות אינן נחוצות: "אני רוצה להמשיך כמה שאוכל, ולא להיות מוגדר. תמיד להיות מופתע ממראה עיני. וזה האיחול היפה ביותר שאוכל לאחל לי בשנה החדשה".

בכתיבה אינטימית ומדויקת, פיוטית והגותית, יונה אלון כתב את חייו. הנושאים שמשכו את תשומת לבו מורכבים מארועי יום-יום, כמו ביקור במרכול, שתמיד מבלבל אותו, וטיול גמלאים בכרמל. הוא לכד את הגוונים של מזג האויר, קלט במחושים דקים את התנהגותם של האנשים. הוא סיפר על ילדותו כעולל שהופרד מאמו, אשר בעקבות הלידה אושפזה לשנתים, וכילד בקיבוץ, ילדות שנטלה ממנו את הכשרון לאהבה. הוא שב והזכיר את אשתו יפה, שניחנה בכשרון זה (ברגע הומוריסטי הוא מצטט אותה: "אתה רוצה רק לשבת על הכורסה בעצימת עיניים ולחשוב שאתה פסואה"). ויותר מכל כתב על הכתיבה. למרות שנושאיו חוזרים על עצמם, אין בקריאה תחושה של חזרתיות, שכן כל שיבה אל נושא כלשהו צובעת אותו בעוד גוון, קולטת עוד משמעות.

המו"ל אוריאל קון צירף לספר אחרית דבר מעניינת, המשתפת את הקוראים בתחושותיו כלפי היצירה ובתהליך העבודה על הספר.

קראתי את הספר ברצף, אבל ההמלצה שלי היא לקרוא אותו לאט, קריאה יומית קצרה, לפתוח את הספר בשעת דמדומים ולצרף למעשה תשבץ עוד מילימטר של מציאות חייו של יונה אלון.

מכיוון שאלון מוכשר להציג את עצמו טוב ממני, אסיים בציטוט קטע מקסים, המתאר את ההכנה למלאכת הכתיבה היומית:

קודם כל, להאט את כל הקצבים. להכין את היד: לשטוף במים חמים את האצבעות הקפואות מקור, להרטיב את הפה היבש, לקנח את האף, לשבת ליד שולחן הקריאה ולתרגל את שרירי היד הכותבת כמו כנר המכוון את הכינור.

אחר כך להציץ בהרחבת דעת בעתון החינם שאתה מקבל באדיבות מערכת העתון הרוצה תפוצה בכל מחיר, ואפילו ללא מחיר.

ועכשו, רגוע ושקט, להתמסר לתחושת החום האופף אותך ומלטף את כל גופך ביום הקר.

אחר כך להמריא לאט אל מחוזות ההתבוננות.

הכתיבה תבוא אחרונה, זורמת מעצמה, תמיד מפתיעה.

 

תשע נשמות

2018

מודעות פרסומת

6 תגובות בנושא “כך להשאר לעולם / יונה אלון

 1. ראשית רציתי להודות לך על סקירותייך המצויינות ; בימינו אלה, כשמוספי הספרים מעטים ודלים יחסית אני ניזונה מסקירותיך ונהנית מהן מאד וכבר הפצתי אותן בין חברותיי. בנוסף רציתי לומר שאת ממש צודקת בעצתך לקרוא בכל יום קצת , בכל יום קטע – זה האופן בו קראתי את ספר האי נחת של פסואה , ומאוחר יותר – כשקראתי בו שוב הייתי פותחת אותו at random ומגלה מה צופן לי הקטע היומי – כשתמיד, כמעט תמיד התאים בול להלוך הרוח שלי . נראה לי שבדרך זו אקרא גם את כך להישאר לעולם – שוב תודה ושנה טובה

  אהבתי

   1. זה ממש מפתיע.
    לא זכור לי ש"תשע נשמות" (גם בגלגוליה הקודמים בתור "סמטאות" ו"זיקית") הוציאה לאור יצירה של יוצר עברי.

    אהבתי

    1. אוריאל קון ביקש להעביר את תגובתו:
     שלום עמיחי, ותודה!
     אכן 121 ספרים ויונה אלון הוא הסופר העברי הראשון שאני מחליט להוציא. במשך שנים רבות חיפשתי מישהו להזדהות אתו – לא עם סיפורו אלא עם גוף הכתיבה שלו. מין חולייה מודרניסטית חסרה, מין כתיבה מינימלית שהיא תוצר של צמצום ועבודה בלתי פוסקת. שבע שנים לקח לי להרכיב את הספר הראשון, בגלל שהיה דרוש רעיון מבני שיילכד את הפרגמנטים. תחילה עבדתי עם יונה, ולאחר מותו ולפי הנחיותיו, המשכתי – כל זכויותיי כעורך היו בחירה וחיבור, ללא אף נגיעה נוספת. כעת אני רעב לעוד ספרות עברית וכמה פרויקטים כבר בדרך. אבל יונה אלון תמיד יהיה הראשון. כל טוב! ותודה לאתי על הביקורת הרגישה!

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s