הסיני שקרא עיתון בתור לגרדום / ריקרדו סטרפאסה

%d7%94%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%99-%d7%a9%d7%a7%d7%a8%d7%90-%d7%a2%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%9f-%d7%91%d7%aa%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%92%d7%a8%d7%93%d7%95%d7%9d

באחרית-דבר המצורפת לספר, מתוארים שורשיו הספרותיים של הסופר הארגנטינאי ריקדרו סטרפאסה, היוצרים שהשפיעו על יצירתו והסגנון המאפיין אותם. הספרות שלו, כך נכתב, משמרת את השמחה הספרותית, את ההגזמה הפרודית ואת אי-הנחת הרוטטת של קודמיו. שלושת המרכיבים האלה אכן מאפיינים את "הסיני שקרא עיתון בתור לגרדום".

הספר נפתח בפגישה בין גבריאלה היפה לבסואלדו, סופר שכתב ספר אחד שלא פורסם. השניים נפגשו במסיבה, ובאשמת האלכוהול הסכימה גבריאלה למסור את מספר הטלפון שלה, ואף נעתרה להצעה להפגש למחרת. מאזן הכוחות בין השניים נוטה לחלוטין לטובתה של גבריאלה. בסואלדו מסונוור ממנה, מתקשה להאמין למזלו הטוב, וגבריאלה, המנסה להפיק את המיטב מן הפגישה הלא רצויה, נסחפת בדמיונה, ומספרת סיפור בדוי על בן-זוגה לכאורה, צעיר סיני, שאביו נרצח בסין משום שהיה פעיל בצבא הלאומי שביקש לשנות את שמה של מדינתו לפרגוואי. המתיחה הלא מזיקה הזו הופכת לסאגה אפלה, כשבסואלדו מאמין לכל מילה, מבקש להצטרף לתנועת השחרור הסינית, ומחפש דרכים להרשים את גבריאלה ולהתעלות מעל הישגיו של בן הזוג המומצא. למרות טפשותו, ולמרות הדרך שבה בחר, רוב הזמן ריחמתי עליו.

משפט בדף הראשון מרמז על ביקורת פוליטית-חברתית: בארץ שולטת ממשלה שכבר לא יודעת מה לעשות כדי להגביר את אושרו של העם. וכיוון שהיא לא יודעת מה לעשות – לא עולה בדעתה דבר – מדי פעם היא מכריזה על השבוע כולו כשבוע חופש. בהמשך נמצא פה ושם הבלחות שכאלה, אך הספר אינו פוליטי. הוא עוסק בכוחן של האשליה ושל הבדיה, ובהתאהבות שואבת שמובילה את הלוקה בה אל מחוזות שלא היו אופיניים לו טרם ההתאהבות.

"הסיני שקרא עיתון בתור לגרדום" הוא ספר ממוקד עלילה, קיצוני אך משכנע, ומספק גירוי למחשבה לצד שעשוע. נהניתי לקרוא אותו.

En Chino que Leia el Diario en la Fila del Patibulo – Ricardo Strafacce

תשע נשמות

2016 (2014)

תרגום מספרדית: סוניה ברשילון

תגובה אחת בנושא “הסיני שקרא עיתון בתור לגרדום / ריקרדו סטרפאסה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s