תקוות שחורות / נתן זהבי

%d7%aa%d7%a7%d7%95%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%aa

כותרת משנה: 38 דוקו-סיפורים

"תקוות שחורות" כולל שלושים ושמונה סיפורים המעוגנים במציאות הישראלית. הספר מוקדש ל"כל אלו שפנו אלי ולא הצלחתי להקל על חייהם: קשישים, מוגבלים, עיוורים, שרידי שואה, שכבודם, בריאותם ורווחתם נרמסו על ידי הממסד האכזר והמרושע". בהסתמך על הפרסום הרשמי של הספר – "בספר תקוות שחורות חוזרת הזעקה נגד הממסד האכזר והמרושע ביחסו לזקנים, ניצולי שואה ובעלי מוגבלויות, וישנם גם סיפורים משעשעים, מותחים ואפילו סקסיים" – וכן על ההקדשה לספר, הנחתי שרובו ככולו יעסוק בקורבנות הממסד. בפועל, פחות ממחצית הסיפורים מאירים את האנשים שבשמם נתן זהבי זועק. מרבית הסיפורים הם סיפורי אלכוהול, סמים ופשע. כתוצאה מן האמור לעיל, התאכזבתי מהספר, שלא באשמתו.

נתן זהבי הוא כותב ברוך כשרון. סיפורי האלכוהול ושות' אמנם לא עניינו אותי, אך כתיבתם קולחת, מתרכזת בעיקר, מציירת תמונה חיה (קצת הזכירו לי את סיפורי יפו של מנחם תלמי ואת סיפורי תקופת היובש של דיימון ראניון, שגם אותם קראתי בחוסר התלהבות למרות הכשרון של כותביהם). הסיפורים האחרים, אלו שבגינם הערכתי את הספר, שופעי חמלה, נוקבים וצובטי לב: זקנים תשושים שנדחים על ידי ביטוח לאומי, ניצול שואה ערירי שכמיהתו לילדים מתפרשת כסטיה, זקן שקורא אנציקלופדיות כשהוא מוצא אותן בזבל, כי אינו מסוגל להוריד בעצמו את אלה שנמצאות אצלו בבית על המדף, זקן מותש המסיע את אשתו הנכה בתלת-אופן לחוף הים, כי הדיג מעלה חיוך על שפתיה, ואחרים. זהבי נותן להם במה וקול, הן בסיפורים והן – ובעיקר – בפעילותו הרדיופונית והציבורית בשמם ולמענם.

הספר כתוב בשפת דיבור שאינה מתנמכת. סגנונו של זהבי, בעיקר בסיפורי האלכוהול ושות', שופע הומור חד, כולל הומור עצמי, ודמויותיו – גם האבסורדיות שבהן – אמינות. לטעמי, הספר היה יוצא נשכר לו היה מפוצל לשני ספרים מהודקים יותר מבחינת אחידות הנושאים, אך אני מניחה שיש שימצאו טעם בשילוב, המאפשר הפוגה מן הכאב לטובת ההומור ולהפך.

חבר לעט

2016

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s