אנשי הספר / ג'רלדין ברוקס

634171

הגדת סרייבו היא ההגדה של פסח העתיקה ביותר שנשמרה. ככל הנראה נכתבה בברצלונה בסביבות שנת 1350, ומשם התגלגלה לאיטליה, כנראה בעקבות גירוש ספרד ב-1492. יש בספר כתובות המעידות על הימצאותה באיטליה במאה ה-16. לא ידוע כיצד הגיעה לסרייבו, אך יש תיעוד המעיד על מכירתה על ידי יוסף כהן למוזיאון של בוסניה ב-1894. מאז ועד היום ההגדה היא רכוש המוזיאון. בתקופת הכיבוש הנאצי החביא אותה הספרן הראשי של המוזיאון, שהיה מוסלמי, ומוסלמי הוא גם האיש שהציל אותה בתקופת מלחמת בוסניה.

על בסיס העובדות הידועות רקחה ג'רלדין ברוקס סיפור שחציו אמת וחציו בדיה, אך גם בפרקים הבדויים שבו הוא מתבסס על ארועים היסטוריים. היא אינה מתיימרת להציע פתרונות לתעלומת השנים החסרות בתולדות ההגדה, אך הרעיונות שהיא מעלה כתובים בחן ומבוססי מציאות, והם נקראים כאילו המחברת היתה ממש בגופה במקומות ההתרחשות, ולשם היא סוחפת את הקוראים.

המספרת בגוף ראשון היא האנה הית האוסטרלית, חוקרת ומשמרת כתבי יד, שמוזמנת ב-1996 לסרייבו כדי לשמר ולשקם את ההגדה לקראת הצגתה לקהל באגף חדש של המוזיאון. הסופרת נכנסת לפרטי פרטים של תהליכי העבודה המרתקים של האנה, ובאמצעות רמזים מיקרוסקופיים שהאנה מלקטת בין הדפים היא לוקחת את הקורא אל עיירה בהרים, שם חי פרפר שרסיס מכנפו נמצא בשולי ההגדה, אל מכחולו של המאייר, ששערת חתול ממכחולו נדבקה אליה, אל חוף הים בספרד, משם יצאו היהודים לגלותם, ועוד. העלילה הולכת אחורה בזמן, כשבכל פרק נחשף עוד אחד מסודותיה של ההגדה, וחוזרת בסיום הספר אל ימינו אלה.

כוחו של הספר, מלבד הכתיבה השוטפת, הוא בתחקירים המעמיקים שתוצאותיהם ניכרות בכל פרק ופרק, ומשוות לעלילה את אמינותה. בין אם היא מתארת את חייו של רב יהודי בגטו של ונציה, או את חייה של שפחה מורית בספרד, ניכרת בקיאות בפרטים. הבקיאות הזו, יחד עם כתיבה אוהבת ונלהבת, יוצרים ספר שקשה להניח מן היד.

People of the Book – Geraldine Brooks

מודן

2009

תרגום מאנגלית: אינגה מיכאלי

תגובה אחת בנושא “אנשי הספר / ג'רלדין ברוקס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s