פרקים נבחרים בפיזיקה של אסונות / מרישה פסל

 

690873

כשהתקרבתי לסיומו של הספר והגעתי לפתרון התעלומה, חשבתי שהפתרון קצת גדול על הספר. עד לאותה נקודה זהו ספר על נערה שגודלה באורח יוצא דופן – בדרכים עם אביה – ועל התמודדותה עם שהות ממושכת לראשונה במקום אחד. סיפור אנושי נוגע ללב, מרגש, מצחיק. הפתרון חורג מאוד מהפרטי אל הגלובלי (ולא ארחיב מחמת ספוילרים), והוא קצת לא נדבק לי. אבל כשחפרתי באינטרנט לחפש סימוכין, וכשהתברר שמה שחשבתי שניחשתי בעצם לא ניחשתי נכון, נמלאתי התפעלות מיכולתה של פסל לתעתע ולבדות ולרקום, והביקורת היטשטשה.

מה ששובה את הלב בספר זו הכתיבה היחודית. אני מהססת לומר שמרישה פסל יצרה שפה חדשה, אבל היא בהחלט יצרה סגנון מיוחד. לומר שהסגנון עמוס דימויים ומראי מקום בסוגריים -יש בכך כדי להרתיע, ולכן אומר רק "קראו ושפטו בעצמכם". קראתי ביקורות שהאשימו את הספר בהיותו "יותר מדי", ואני לגמרי לא מסכימה: המובאות הרבות, הציטוטים ממקורות קיימים ובדויים, לא מפריעים לזרימה של הספר. ההפך הוא הנכון: כל משפט טומן בחובו סוג של הפתעה קטנה, והייתי קוראת בשמחה עוד ועוד משפטים מסוג זה. במקרה הזה ה"איך" הוא שעושה את הספר. לפעמים הטכניקה לא מספיקה אם התוכן אינו מהפכני, אבל לא זה המקרה. ה"מה" סביר, וה"איך" מספיק כדי להחזיק את הספר.

מאוד אהבתי את העובדה שכמה קצוות נשארו פרומים, ושלא נכפה בכוח סיום עגול וסגור לספר. ככה זה גם בחיים, והספר הזה מאוד חי וממשי.

לולא המלצות של קוראים שאני מעריכה לא הייתי קוראת את הספר מכמה סיבות:
אחת הביקורות המצוטטות על הכריכה קובעת שזהו ספר ביכורים נפלא, ואני לא רוצה לקרוא ספר ביכורים נפלא, רק ספרים נפלאים. ההגדרה המצמצמת הזו כאילו ממציאה מראש תירוץ לחולשות של היצירה: במקרה הזה אין בכך צורך, אבל איך יכולתי לנחש?
עוד ביקורת קובעת שמרישה פסל היא ילדת פלא. שוב נשמע כמו הגדרה מצמצמת, או לחילופין כהגזמה פראית, לא משהו שעושה חשק לקרוא.
כמעט כל מאמר מתייחס לעודף המידע בספר, לנפנוף בידע. הייתי חוששת ליפול על עוד "שבעה סוגי עמימות", שאחת מחולשותיו היא הפגנת ידע מיותר. כאמור, לא זה המקרה בספר הזה.

מאוד מאוד נהניתי.

Special Topics in Calamity Physics – Marisha Pessl

הוצאת מודן

2009 (2006)

תרגום מאנגלית: רואי וולמן

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s