בית גדול / ניקול קראוס

937117

"בית גדול" מורכב מארבע עלילות משתלבות המסופרות כל אחת בשני חלקים: באופן כללי אפשר לומר שבחלקו הראשון של הספר העלילות עוסקות בעבר, ובחלקו השני הן מגיעות להתרה כלשהי בהווה. כשסיימתי את הפרק השני, שלא התחבר כלל לראשון, הייתי קצת מאוכזבת (אני זוכרת לרעה את ה"התחכמויות" הספרותיות של ניקול קראוס ב"תולדות האהבה"), אבל כל עלילה לכשעצמה כתובה להפליא, כך שהחלטתי להיות סבלנית: יתחברו בסוף – יופי. לא יתחברו – הרווחתי סיפורים נפרדים מוצלחים. העלילות, למותר לציין, השתלבו זו בזו עם התקדמות הספר, והספר כמכלול הרשים אותי מאוד.

סופרת בודדה, שנעזבה על ידי בו זוגה, מקבלת בהשאלה שולחן כתיבה מבחור צ'יליאני, שנקלע לציפורני המשטר בארצו. משפטן ישראלי מקיים מערכת יחסים מנוכרת וקשה עם בנו. מאתר רהיטים אלמן ניצול שואה נודד חסר מנוחה עם שני ילדיו. גבר אנגלי מתאלמן מאשתו האהובה ומגלה שבעצם לא הכיר אותה כל השנים. העלילות כולן הן סיפורי אובדן וחורבן, סיפורים של דברים שלא נאמרים, שמטואטאים בשתיקה, של זכרון והסתרה, של חיים בצל טראומות. שולחן הכתיבה, הנוכח בכמה מהן, מסמל במסיביות השחורה שלו ובריבוי מגירותיו, אחת מהן נעולה ואינה נפתחת, את החומה שבין אנשים, את ההסתרה וההדחקה.

חוזקו של הספר הוא בכתיבה הדקדקנית, בירידה לפרטים, ביכולת להכנס לעורם של ארבעה מספרים שונים. אי אפשר שלא להאמין לכנות של המספרים, לעומק רגשותיהם, גם אם לא תמיד מזדהים עם עמדותיהם (יחסי הורים-ילדים, לדוגמא, מקוממים ברובם). הדמויות, אלה של המספרים ואלה של המתוארים על ידם, שלמות ומשכנעות.

ההתרה של העלילה היא לא מסוג הפתרונות המספקים הקלה. כל הדמויות מגיעות לשלב של הכרה מסוימת או של משבר, אך תקוותיהן הנוגעות ללב אינן זוכות להגשמה. בהקשר הזה הזדהיתי מאוד עם הקטע הבא מתוך ביקורת על הספר ב-ynet: " גדולתה של ניקול קראוס ברומן "בֵּית גדול", היא להותיר את קוראיה עם סיפוק אדיר מהקריאה ברומן דווקא בזכות העדר אנחת הרווחה בסיומו. הדמויות בסיפור אינן מוצאות את מבוקשן, אך חוויית הקריאה סביב דרכן המייגעת הופכת להנאה צרופה".

שמו של הספר לקוח מפסוק בספר מלכים ב', כ"ה, ט', המרמז על אופיו של הספר: וַיִּשְׂרַף אֶת-בֵּית-יְהוָה וְאֶת-בֵּית הַמֶּלֶךְ וְאֵת כָּל-בָּתֵייְרוּשָׁלַיִם וְאֶת-כָּלבֵּית גָּדוֹלשָׂרַף בָּאֵשׁ

מומלץ בהחלט

Great House – Nicole Krauss

הוצאת מחברות לספרות

2011 (2010)

תרגום מאנגלית: שאול לוין

תגובה אחת בנושא “בית גדול / ניקול קראוס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s